Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -

Tufy wulkaniczne

Pierwszym etapem wulkanizmu na Górze św. Anny było powstanie wulkanu lawowego. Po tysiącach lat aktywności pusta przestrzeń komory wulkanicznej uległa zapadnięciu. Wówczas to, wielkie bloki nefelinitu, tufu i skał osadowych (trias i kreda), oderwane zostały od poziomu swojego pierwotnego występowania i przesunięte w głąb ziemi, kilkadziesiąt metrów poniżej powierzchni terenu.

            O niezaprzeczalnym istnieniu wulkanu na Górze św. Anny świadczą obecnie: słupy nefelinitowe odsłonięte w kilku miejscach (odkrywka przy głównych schodach do bazyliki, słupy w najgłębszej części kamieniołomu) oraz licznie spotykany materiał piroklastyczny  występujący na zboczach kamieniołomu w którym obecnie się znajdujesz. Oglądając dokładniej materiał piroklastyczny możesz dostrzec:  fragmenty bomb wulkanicznych, lapilli i drobnych elementów skał osłony komina wulkanicznego. 

ANNOGÓRSKIE POMPEJE?

            Wulkany eksplozywne wyrzucają wysoko w górę popioły, które przemieszczają się czasami setki kilometrów od centrum erupcji. Materiał ten, przepełniony pęcherzykami gazu, w momencie zmniejszenia ciśnienia, bardzo szybko się rozpręża. Powoduje to rozpylenie magmy na miliardy małych cząsteczek, które w zależności od swojego ciężaru i siły wiatru opadają bliżej lub dalej od stożka, tworząc w ten sposób naprzemianległe warstwy z lawą. Warto w tym miejscu dodać, że rozżarzony pył w połączeniu z parą wodną, to najgroźniejsze zjawisko towarzyszące erupcji. Przemieszcza się on bardzo szybko, dużo szybciej niż potoki lawowe, a do tego opadając szczelnie pokrywa całą okolice i wznieca pożary. Przekonali się o tym już starożytni mieszkańcy Pompejów. Wielu z nich zginęło w wyniku uduszenia i poparzeń (wybuch Wezuwiusza 24 sierpnia 79 r. n. E.).

BLOCZKI, BOMBY I LAPILLE...

            W bardzo drobnej, brunatno-czerwonej masie tufu (piaski pyły wulkaniczne - ziarna do 2 mm grubości), „zatopione” są większe kawałki porwanej lawy przeważnie ostrokrawędziste, rzadziej zaokrąglone. Dochodzą one nawet do 22 cm. Bloczki ostrokrawędziste to kawałki spojonej lawy wcześniejszych wylewów, które dostały się w obręb warstwy tufowej, najprawdopodobniej podczas ostatnich erupcji wulkanu. Zaokrąglone fragmenty, czasami wrzecionowate, są przykładem formowania się płynnej lawy w powietrzu, która wirując zastygała w pędzie, tworząc przypominające „krople deszczu” lapille lub większe bomby wulkaniczne. Znajdowane bomby wulkaniczne mogą mieć rozmiar od kilkunastu  do kilkudziesięciu centymetrów średnicy.

Kliknij wybraną datę
Newsletter
Statystyka odwiedzin:
Dzisiaj: 62
W tym miesiącu: 7372
Wszystkich odwiedzin: 853218
Geopark Krajowy Góra Św. Anny
tel./fax: +48 77 654 65 56  |  e-mail:
Projekt i realizacja: © 2011-2022 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt "Poznaj Geopark Krajowy Góra Św. Anny" realizowany przez Gminę Leśnica jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi IV LEADER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi