Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -

Nefelinit

            Nefelinity charakteryzują się masywną teksturą i porfirową strukturą. W mikrokrystalicznym „cieście skalnym” tkwią prakryształy piroksenów i oliwinów (wielkość do 3 mm). Oliwin - wzór ogólny: (Mg,Fe)2[SiO4], wypełnia druzy (nieregularne pustki w skale). Jego geneza nie jest do końca wyjaśniona, choć specjalistyczne badania wskazują na pochodzenie hydrotermalne.

           Najliczniejszymi minerałami widocznymi w obrazie mikroskopowym, są pirokseny (Ca,Na)(Mg,Fe,Al,TI) [(Si,Al)2O6]. Obserwowane pod mikroskopem minerały podczas obracania zmieniają barwę oraz wykazują budową klepsydrową, która pozwala na określenie ilości członów w poszczególnych kryształach. Są zwykle 2 lub 3 i wykazują odmienne własności optyczne. Jądra takich kryształów, mają skład zbliżony do augitu diopsydowego, zaś brzegi do augitu tytanowego. Jest to cecha charakterystyczna dla magm szybko zastygających.

            Generalnie skała charakteryzuje się niedomiarem SiO2 i wysokimi zawartościami Na2O, CaO i MgO. Jej skład mineralny zawiera: 58% augitu (piroksen), 14% nefelinu  (ze względu na wysoką zawartość skaleniowców skałę zakwalifikowano jako nefelinit), 12% oliwinu, 10% magnetytu oraz po 2% kalcytu, apatytu i zeolitów.

Kliknij wybraną datę
Newsletter
Statystyka odwiedzin:
Dzisiaj: 117
W tym miesiącu: 7427
Wszystkich odwiedzin: 853273
Geopark Krajowy Góra Św. Anny
tel./fax: +48 77 654 65 56  |  e-mail:
Projekt i realizacja: © 2011-2022 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt "Poznaj Geopark Krajowy Góra Św. Anny" realizowany przez Gminę Leśnica jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi IV LEADER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi