Nefelinit
Nefelinity charakteryzują się masywną teksturą i porfirową strukturą. W mikrokrystalicznym „cieście skalnym” tkwią prakryształy piroksenów i oliwinów (wielkość do 3 mm). Oliwin - wzór ogólny: (Mg,Fe)2[SiO4], wypełnia druzy (nieregularne pustki w skale). Jego geneza nie jest do końca wyjaśniona, choć specjalistyczne badania wskazują na pochodzenie hydrotermalne.
Najliczniejszymi minerałami widocznymi w obrazie mikroskopowym, są pirokseny (Ca,Na)(Mg,Fe,Al,TI) [(Si,Al)2O6]. Obserwowane pod mikroskopem minerały podczas obracania zmieniają barwę oraz wykazują budową klepsydrową, która pozwala na określenie ilości członów w poszczególnych kryształach. Są zwykle 2 lub 3 i wykazują odmienne własności optyczne. Jądra takich kryształów, mają skład zbliżony do augitu diopsydowego, zaś brzegi do augitu tytanowego. Jest to cecha charakterystyczna dla magm szybko zastygających.
Generalnie skała charakteryzuje się niedomiarem SiO2 i wysokimi zawartościami Na2O, CaO i MgO. Jej skład mineralny zawiera: 58% augitu (piroksen), 14% nefelinu (ze względu na wysoką zawartość skaleniowców skałę zakwalifikowano jako nefelinit), 12% oliwinu, 10% magnetytu oraz po 2% kalcytu, apatytu i zeolitów.