Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -

Kaldera wulkaniczna

             Annogórski wulkan powstał 27 mln lat temu.  W tym okresie skały triasowe przykrywała kilkudziesięciometrowa warstwa skał z okresu kredy - piaskowce i margle, na których spoczywała podstawa wulkanu. Magma tworząc się na głębokości ok. 50 km migrowała do leżącej płytko pod wulkanem komory magmowej, skąd przewodem wulkanicznym podążała w postaci płynnej lawy do krateru.

            Wypływom lawy mającej tu ok. 1100°C  towarzyszyło wyrzucanie w powietrze popiołu wulkanicznego (tuf), strzępków lawy stygnących w locie (lapilli i większych bomb wulkanicznych) oraz ostrokrawędzistych kawałków zastygniętego już nefelinitu wyrwanych przez eksplozję ze ścian krateru.

            Po opadnięciu taki wymieszany materiał nosi nazwę brekcji tufowo-lawowej. Tworzący się stożek wulkaniczny złożony był więc z naprzemianległych warstw lawy i brekcji, podobnie jak dzisiejszy Wezuwiusz. Po tysiącach lat aktywności, doszło do ponownego gwałtownego wyrzucenia płynnej magmy z komory magmowej na powierzchnię wulkanu. Pusta komora pod ciśnieniem skał otaczających nagle się zawaliła. W konsekwencji tego zapadła się znaczna część stożka stojącego nad komorą. Taka zapadnięta centralna część stożka, tworząca rozległe zagłębienie nazywa się kalderą wulkaniczną.

            Dzięki zapadnięciu się stożka wulkanicznego, a wraz z nim niżej-ległych skał - na Górze Św. Anny można wciąż oglądać piaskowce i margle, które powstały z osadów dawnego morza kredowego. Kilkumetrowy blok piaskowca możesz zobaczyć parę metrów poniżej.

Kliknij wybraną datę
Newsletter
Statystyka odwiedzin:
Dzisiaj: 138
W tym miesiącu: 7448
Wszystkich odwiedzin: 853294
Geopark Krajowy Góra Św. Anny
tel./fax: +48 77 654 65 56  |  e-mail:
Projekt i realizacja: © 2011-2022 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt "Poznaj Geopark Krajowy Góra Św. Anny" realizowany przez Gminę Leśnica jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi IV LEADER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi